Konec roku 2023 přináší změny v povinném ručení. Co řidiče čeká?

01.11.2023

Povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích, je pojištění, které musí mít ze zákona uzavřeno každý majitel vozidla. Letos majitele motorových vozidel čeká legislativní změna, která vstoupí v platnost 23.prosince 2023.

1. Zvýšení minimálních limitů pojistného plnění

Při újmě na zdraví, smrti nebo majetku, ve všech těchto případech se limit zvyšuje na 50 milionů korun z dosavadních 35 milionů. Vyšší limit se týká nejen zcela nových smluv, ale i těch dosavadních!

2. Rozšíření okruhu vozidel, za které je povinné ručení nutné platit

Nově se může týkat i elektrických koloběžek, zahradních traktůrků, golfových vozítek, segwayů, pracovních strojů nebo průmyslových zařízení schopných samostatného přemístění, sněžných skútrů nebo roleb – která překračují konstrukční rychlost vyšší než 25 km/h nebo překračují konstrukční rychlost vyšší než 14 km/h a hmotnost větší než 25 kg.

3. Pojištění sjedná provozovatel

Povinnost sjednat pojištění od letošních Vánoc přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu. Tím se v zásadě rozumí ten, kdo "kdo má právní a faktickou možnost dispozice s dopravním prostředkem" – tedy rozhoduje o tom, kdy, kde a za jakých podmínek bude vozidlo provozováno!

Je dobré si nechat změny vysvětlit a své pojištění zkontrolovat nezávislým finančním poradcem.